Relaks

Wyjazdy rodzinne na wakacje – gdzie się wybrać ?

Zatłoczone zakopiańskie Krupówki oraz pełne ludzi i hałasu molo w Sopocie stają się coraz mniej atrakcyjnymi miejscami wypoczynkowymi dla osób z dziećmi. Rodzimy zaczynają doceniać przede wszystkim ciszę i spokój oraz możliwość wspólnego odpoczynku. Bardzo atrakcyjnym, a wciąż rzadko odwiedzanym rejonem są nasze polskie Beskidy. Są to góry należące, podobnie jak Tatry, do Karpat. Cechują się jednak zupełnie inną budową, ukształtowaniem terenu oraz krajobrazami. Szlaki są znacznie łagodniejsze niż w wyższych partiach Tatr, dzięki czemu nawet małe dzieci są w stanie wędrować po szczytach i poczuć się jak prawdziwi zdobywcy.

Gdzie warto pojechać w Beskidach z dzieckiem?

Beskidy to bardzo duży obszar na południu Polski. Sięga od okolic Śląska na zachodzie, aż do Bieszczad na wschodzie. W zależności od kondycji dzieci i rodziców, wybrać można różne rejony. Najłagodniejsze wzniesienia znajdziemy właśnie w Bieszczadach oraz w Beskidzie Małym . Jednak przecudne widoki i wspaniałą atmosferę zapewni nam Beskid Śląski i Beskid Żywiecki.

Idealnymi bazami noclegowymi będą miasta takie jak:

 • Szczyrk,
 • Żywiec,
 • Wisła,
 • Ustroń,
 • Sucha Beskidzka.

Szlaki dla dzieci w Beskidach

Większość szlaków w Beskidach jest znacznie łagodniejszych od tych tatrzańskich. Nie należy jednak oczekiwać dróg niczym na zakopiańskie Morskie Oko. Trasy beskidzkie prowadzą w zdecydowanej większości przez lasy i polany. Najwyższym szczytem jest tutaj Babia Góra o wysokości 1725 m n.p.pm. Na drugim miejscu plasuje się Pilsko osiągające ponad 1500 m. Poza tymi dwoma szczytami większość wierzchołków nie przekracza 1200-1300 m n.p.m. W Beskidach Małym, Wyspowym czy Niskim szczyty są natomiast znacznie niższe. Nie oznacza to jednak, że nie można porządnie się zmęczyć zdobywając tutejsze góry. Często cechują się one znaczną wybitnością, a do pokonania jest 700-800 m różnicy wzniesień.

Na wędrówki z dzieckiem najlepsze są szczyty takie jak:

 • Rysianka z Żabnicy
 • Leskowiec z Krzeszowa
 • Skrzyczne ze Szczyrku
 • Klimczok ze Szczyrku
 • Babia Góra z Zawoi

Nie brakuje tu również wielu innych szczytów. Niestety znaczna część gór nie ma własnego schroniska, które jest bardzo pożądane w przypadku wypraw z dziećmi. Niemniej jednak takie wycieczki zyskują zdecydowanie wyjątkowy klimat i sprawiają, że naprawdę można odpocząć w samotności.

Autor

 • Zawodowy szachista. Oprócz gry w szachy zajmuje się nowościami i trendami w internecie. Po godzinach pracy pływa kajakiem po jeziorze.

2 Replies to “Wyjazdy rodzinne na wakacje – gdzie się wybrać ?

 1. Polecam dla dzieci Beskidy szlaki są łatwe nawet dla 5 latka, mój był bardzo zadowolony.

 2. Ja kocham Bieszczady i co roku jeżdżę tam jesienią, kiedy nie ma już tłumów i spokojnie można na szlakach podziwiać piękno natury.

Comments are closed.