Bez kategorii

Wybielanie zębów martwych

Czy kiedykolwiek słyszałeś o określeniu martwy ząb? Zazwyczaj odnosi się do zęba, w którym wykonano kanał korzeniowy lub coś podobnego, skutecznie umożliwiając zębowi śmierć u nasady. Nadal znajduje się w jamie ustnej i prawdopodobnie nie będziesz miał żadnych dodatkowych problemów z samym zębem, ale różni się od innych zębów, ponieważ jest skutecznie martwy. Chociaż nie doświadczysz żadnego dodatkowego bólu z tego zęba, może się okazać, że z czasem zaczyna on zmieniać kolor na brązowawy.

W rzeczywistości większość ludzi, którzy mają martwy ząb, może go łatwo zidentyfikować, ponieważ nawet jeśli wszystkie inne zęby lśnią bielą, istnieje ten pojedynczy ząb, który wygląda bardziej jak kawałek skamieniałego drewna niż cokolwiek innego.

Wewnętrzne wybielanie zębów wybiela zęby od wewnątrz na zewnątrz.
Zwykle ta procedura wybielania zębów jest wykonywana na martwym zębie, który wcześniej miał kanał korzeniowy , zabieg endodontyczny, który usuwa miękki wewnętrzny rdzeń komory miazgi zębowej. Po kanale korzeniowym ząb może ulec przebarwieniu lub rozwinąć wewnętrzne ciemne lub żółte plamy.

Wybielanie wewnętrzne może usunąć przebarwienia z ciemnego zęba i przywrócić mu naturalny kolor zęba.

Po pierwsze, twój endodonta lub dentysta kosmetyczny wykona zdjęcia rentgenowskie, aby ocenić twój konkretny przypadek. Proces ten na ogół wymaga jedynie wywiercenia małego otworu dostępowego w tylnej części zęba, zwykle tam, gdzie oryginalny kanał korzeniowy dostał się do miazgi. Dentysta wkłada materiał wybielający, pokryty bawełnianym granulatem, a następnie uszczelnia go tymczasowym klejem. Środek wybielający pozostawia się w zębie na kilka dni lub dłużej. W zależności od ciężkości przebarwionego zęba zabieg można powtórzyć kilka razy, aby osiągnąć pożądaną biel. (Zazwyczaj celem jest dopasowanie go do sąsiednich zębów). Innym sposobem na uzyskanie bieli zęba może być zastosowanie licówki.

Po zakończeniu końcowego leczenia pusta przestrzeń wewnątrz zęba jest oczyszczana, a brakująca struktura zęba jest zastępowana wypełnieniem kanałowym wykonanym z żywicy kompozytowej, materiału wypełniającego w kolorze zęba.

Plusy zabiegu:

  • Zabieg jest bezpieczny i zapewnia przewidywalne efekty wybielania, nawet na martwym, ciemnym zębie
  • Wybielanie wewnętrzne jest niedrogie i proste do wykonania. Zabieg trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga znieczulenia
  • W przeciwieństwie do licówek, koron lub implantów, wybielanie wewnętrzne zachowuje strukturę zęba, więc nie powinno osłabiać leczonego zęba

Minusy

  • Może to wymagać wielokrotnych zabiegów, aby zobaczyć zmianę koloru, którego szukasz

Autor

  • Zawodowy szachista. Oprócz gry w szachy zajmuje się nowościami i trendami w internecie. Po godzinach pracy pływa kajakiem po jeziorze.