Wnętrza

Jak urządzić swoje pierwsze mieszkanie?

Kupno pierwszego mieszkania jest bardzo istotnym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Urządzając je po raz pierwszy nietrudno o błędy. Często założenia i plany rozmijają się z rzeczywistością. Czasem jest też tak, że nie na wszystko wystarczy pieniędzy. Co zrobić żeby nasze pierwsze M było funkcjonalne i wygodne jednocześnie nie rujnując naszego budżetu?

Lista priorytetów

Żeby spokojnie zmieścić się w kwocie, którą pierwotnie założymy i zrealizować to, na czym najbardziej nam zależy ważne jest przeanalizowanie tego, co koniecznie musimy mieć w naszym mieszkaniu oraz to bez czego możemy się obejść. Na liście rzeczy koniecznych znaleźć się powinny:

  • sprzęty AGD – lodówka, kuchenka, pralka, odkurzacz i jeśli to możliwe zmywarka
  • podstawowe umeblowanie kuchni
  • wygodna sofa z funkcją spania a jeśli to możliwe osobne, wygodne łóżko do sypialni
  • dostęp do Internetu
  • duża i pojemna szafa
  • stół i stołki przy których można wygodnie zjeść
  • wygodne i ustawne meble

Oczywiście wszystko zależy od naszego budżetu. Wyżej wymienioną listę można modyfikować i poszerzać w zależności od potrzeb i aktualnego stanu konta. Ważne w każdym mieszkaniu jest wygodne łóżko, w którym spędzimy blisko połowę naszego życia, stół przy którym spotkamy się z rodziną po całym dniu i parę sprzętów AGD, które bez, których życie w zabieganym świecie jest praktycznie niemożliwe.

Gdy już nie jesteśmy na dorobku

Kiedy komfort życia zwiększa się z roku na rok i osiągnęliśmy już stabilizację można spokojnie uzupełnić brakujące elementy wystroju. Jeśli wcześniej nie mogliśmy sobie na to pozwolić kupmy zmywarkę. Doświadczenie podpowiada, że nie warto inwestować w bibeloty pod tytułem regały na pamiątki . Zbierający się na nich kurz szybko pozbawi nas wszelkich sentymentów do pieczołowicie zbieranych skarbów. Minimalizm i umiejętność cieszenia się z małych rzeczy bardzo pomaga. To czego jeszcze nie kupiliśmy może za jakiś czas okazać się zupełnie niepotrzebne. Mody się zmieniają a z nimi nasze potrzeby a nawet gust.

Meble kupione pochopnie i bez analizy naszych  prawdziwych potrzeb zapewne się nie sprawdzą. Pierwsze mieszkanie jest trochę jak poligon doświadczalny. Eksperymentujemy, dlatego najlepiej na początku nie wydawać za dużo. Jeśli coś się nie sprawdzi będziemy mogli szybciej to zmienić. Zapał i entuzjazm, któremu towarzyszy kupno pierwszego mieszkania nie jest niczym złym ważne tylko, żeby nasze decyzje dobrze przemyśleć i poukładać sobie w głowie co i do czego będzie nam niezbędnie konieczne. Mamy całe życie na realizowanie naszych marzeń.

 

 

Autor

  • Zawodowy szachista. Oprócz gry w szachy zajmuje się nowościami i trendami w internecie. Po godzinach pracy pływa kajakiem po jeziorze.

2 Replies to “Jak urządzić swoje pierwsze mieszkanie?

  1. Zanim przystąpiłam do jakiegokolwiek zamawiania kuchni, najpierw wszystko sobie narysowałam. Jakie półki i gdzie mnie interesują, dokąd mają być płytki i w jaki sposób ułożone. Dopiero później wołałam wołałam fachowca, dzięki temu uniknęłam wszelkich nieporozumień.

  2. Ja z panem od mebli kuchennych nie mogę dojść do porozumienia, nie podoba mi się wykonana usługa, zwłaszcza łączenia blatów. Miało być to niewidoczne a ja mam listwę metalową przy blacie drewnianym. Jakaś porażka….

Comments are closed.