Inwestowanie

Inwestowanie w obligacje skarbowe

Cały świat zmaga się z kryzysową sytuacją spowodowaną pandemią koronowirusa. Osoby posiadające oszczędności bezskutecznie poszukują atrakcyjnie oprocentowanych lokat bankowych – lokowanie własnych oszczędności w bankach staje się całkowicie nieopłacalne. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się obligacje skarbowe, które są bezpieczną alternatywą dla lokat w bankach.

Czym są obligacje skarbowe?

W dobie bardzo niskich stóp procentowych, obligacje skarbowe są rozsądną formą lokowania oszczędności. Obligacjami są papiery wartościowe emitowane przez państwo w celu pozyskania kapitału. Obligacje to sposób na pożyczkę dla państwa, które zobowiązuje się do spłaty długu wraz z odsetkami. Obligacja skarbowa to papier, który jest potwierdzeniem zawarcia umowy. Skarb Państwa jest pożyczkobiorcą, który odpowiada za spłatę długu, dlatego też obligacje skarbowe są uznawane za jedną z najbardziej bezpiecznych form lokowania posiadanego kapitału.

Jak kupować obligacje?

W naszym kraju zakup obligacji skarbowych jest bardzo prosty. Obligacje cieszą się coraz większą popularnością, mogą je kupować zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy w dowolnej ilości. Jedna obligacja skarbowa kosztuje zaledwie 100 złotych. Cena jest stała bez względu na to, ile obligacji zostanie kupione przez jedną osobę czy przedsiębiorcę. Obligacje można kupować przez internet na stronie BM PKO BP lub w oddziałach banku PKO BP/Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP. Obligacje dostępne są w kilku wariantach , które różnią się czasem trwania oraz oferowanym oprocentowaniem. Najkrócej trwają obligacje 3-miesięczne, najdłużej obligacje rodzinne 12-letnie.

Czy obligacje się opłacają?

W dobie bardzo niskiego oprocentowania lokat, obligacje są ciekawą formą lokowania oszczędności, przynosząc od 0,50% to 2,00%+inflacja w skali roku. Lokowanie pieniędzy jest całkowicie bezpieczne, a do tego istnieje możliwość wycofania środków zainwestowanych w obligacje. Oprocentowanie jest stałe i nie ma ryzyka, że Skarb Państwa nagle je pomniejszy.

Autor

  • Zawodowy szachista. Oprócz gry w szachy zajmuje się nowościami i trendami w internecie. Po godzinach pracy pływa kajakiem po jeziorze.

2 Replies to “Inwestowanie w obligacje skarbowe

  1. Zainwestowałem ostatnio w obligację skarbowe i mam mieszane uczucia na ten temat, teraz trochę żałuję, stopa procentowa jest minimalna.

  2. Mnie obligacje nie interesują za mały zysk, a okres oczekiwania bardzo długi.

Comments are closed.